Цього року національний етап міжнародного фотоконкурсу Wiki Loves Earth проводять дев’ять країн регіону Центральної та Східної Європи. Шість із них саме на екваторі місяця проведення конкурсу, який традиційно починається 1 травня, для однієї з країн — Молдови — він розпочинається 15 травня, а останні дві — Болгарія та Грузія — вирішили проводити конкурс у червні.
Хоч це і фотоконкурс, Вікі любить Землю дуже гарно пов’язується з конкурсом написання статей CEE Spring, бо ж одна з категорій у списках рекомендованих до написання статей якраз стосується природи і географії. Зображення, завантажені під час конкурсу у Вікісховище, легко проілюструють статті, як локально, так і у багатьох вікі. Країни, які організовуться у себе WLE у травні — це Азербайджан, Греція, Латвія, Росія, Сербія та винахідниця WLE Україна.
Стопича — це вапнякова переча на схилах гори Златибор у Динарських Альпах на заході Сербії. Це фото зайняло перше місце на міжнародному етапі конкурсу Wiki Loves Earth 2016. (Автор: Cedomir Zarkovic. Джерело: Вікісховище. Ліцензія: CC-BY-SA 4.0)
Азербайджан представив у цьогорічних списках статей CEE Spring 37 статей про природу і географію, включно з оглядовою про «Національні парки Азербайджану» (і 5 парків) та «Державні заповідники Азербайджану» (і 12 з 15 заповідників). 19% із запропонованих ними статей уже написані мовами народів CEE, а у Вікіпедіях грузинською, російською та українською є майже всі! Найбільш перекладеними статтями у Вікіпедіях мовами CEE є статті про усі національні парки та про Зангезурський національний парк — кожна має 11 мовних версій. Тим часом на сторінці Азербайджанського WLE можна побачити фото усіх національних парків, державних заповідників і заказників на красивій фізичній карті. На цей момент на конкурс завантажено 116 зображень 14-ма фотографами. І поки що тільки одне з цих фото використане у локальній Вікіпедії — можливо, спільнота CEE допоможе це виправити! 🙂
Організатори CEE Spring у Греції запропонували 16 тем з природи і географії, майже всі вони вже написані російською, українською та німецькою. 23% статей вже існують 29-ма мовами спільнот CEE, котрі беруть участь у конкурсі статей цього року. Найширше описана тема на цей момент — озеро Тріхоніда, про яке є статті 13-ма з 29 мов, тоді як стаття про озеро Вуліагмені все ще існує лише грецькою. На WLE Греція виступає наразі досить добре: є 870 зображень, поданих 108-ма користувачами. 11 фото уже використовуються у статтях грецької, англійської та португальської Вікіпедії.
Латвія включила у список 10 статей про природу та географію, з яких зараз 29% описані мовами регіону. Не дивно, що всі вони вже існують литовською та російською, а далі йдуть українська та естонська. Найбільш популярна — стаття про національний парк Гауя, і не тільки у своїй категорій, але й серед усіх запропонованих до написання статей. На цьогорічному WLE Латвія вже має 105 завантажених фото від 16 фотографів і 9 використань зображень у латвійській Вікіпедії та Вікіданих. Але це перший раз, що Латвія приєдналася до фотоконкурсу, тож ці числа тільки зростатимуть! Сподіваємося, що після публікації цього допису статистика зміниться на краще, і чудеса латвійської фотографії займуть свої місця у статтях Вікіпедії!
Вбиті камені (провінція Варна у Болгарії) — одна з пустелеподібних територій у Європі. Це фото стало другим на міжнародному етапі конкурсу Wiki Loves Earth 2016. WLE у Болгарії буде в червні. (Автор: Diego Delso. Джерело: Вікісховище. Ліцензія: CC-BY-SA 4.0)
У своїх картегорії статей до написання природа / географія на CEE Spring 2017, Росія пропонує 93 статті, включно з 30-ма про національні парки і заповідники. У російській Вікіпедії традиційно пристойні статті про решту регіону, тоді як ця тема в інших мовних розділах покрита лише на 21% і найкраще представлена в українській версії (78 статей), німецькій (56) та польській (50). Найпопулярніша стаття про національний парк — Сочинський національний парк, вона має 8 мовних версій. Що ж до WLE у Росії, то вже завантажено 2124 файли, 186 різних осіб взяли участь, 101 різних зображень використано у вікіпроектах 112 разів. Кумедний факт: більшість зображень використано не у Вікіпедії, а в російськомовних Вікімандрах (93).
У локальному конкурсі Wiki Loves Earth, Сербія зараз має 301 фото, завантажені 19-ма волонтерами. Згідно з інструментом під назвою Glamorous, їхній рівень використання становить 3,65%: зображення використані 13 разів, з них 12 — у сербській Вікіпедії. На CEE Spring, порівняно з іншими аналізованими списками статей, 10 пропонованих статей про сербську природу та географію відчутно добре представлені іншими мовами регіону CEE: 66% покриття, причому шість мов окрім сербської мають усі десять, а дев’ять мовних версій Вікіпедії мають 7—9 статей зі списку. Цікаво було б проаналізувати, чи настільки добре тема була розкрита до початку конкурсу, чи статті з’явилися вже після його початку. Але в будь-якому разі це означає одне: наступного року сербській команді організаторів треба буде добряче попрацювати, щоб скласти новий список статей на поталу голодній до природних і географічних тем спільноті ЦСЄ 🙂
Остання в алфавітному порядку, але хронологічно перша винахідниця конкурсу Wiki Loves Earth, Україна, традиційно одна з найбільших постачальників вільноліцензованих зображень на конкурсі. Уже завантажено 3689 зображень 145-ма волонтерами на середину конкурсу, і в глобальному заліку цьогорічного WLE Україна друга після Німеччини. 99 з цих нових зображень уже у використанні в локальній Вікіпедії, а одне було додано в англійську Вікіпедію. На цьому фоні 15 статей про природу і географію України, запропоновані до написання в рамках конкурсу статей CEE Spring, на 30% покриті мовами регіону, зокрема російською, німецькою та білоруською є відповідно 15, 11 та 10 статей. У списку є як узагальнювальна стаття «Національні природні парки України», так і статті про декілька з цих парків. Про один з парків, Подільські Товтри, статті є тільки двома мовами CEE Spring. Ви могли б написати про них мовою, яку ви знаєте, і використати завантажені на WLE зображення, щоб проілюструвати текст.
Панорама Токівського водоспаду, пам’ятки природи у Дніпропетровській області. Це фото зайняло 9 місце в міжнародному конкурсі Wiki Loves Earth 2016. (Автор: Sergey Ryzhkov. Джререло: Вікісховище. Ліцензія: CC-BY-SA 4.0)
Уся статистика згенерована 14 травня (9 am CET), з використанням інструментів: