Wikimedia CEE Spring article contest

Фокус тижня: Румунія+Молдова, Латвія, Косово

Ми зараз на останніх тижнях конкурсу CEE Spring, і ось ще один набір країн. Цього разу одна з балтійських, одна з балканських (нехай читачі самі знайдуть різницю) і дві країни, де румунська мова є офіційною.

Як завжди, мена нашого фокусу тижня — показати вам найцікавіше зі списків статей до створення, які підготували для вас волонтери.

Румунія+Молдова

Цьогоріч сусідні країни створили спільний список, щоб продемонструвати спільну мову і культуру. До речі, про культуру, як щодо дерев’яної церкви 17-го століття? Одна така з села Хірішень була відреставрована і перевезена в Кишинів. Більш розважальною частиною культури буде місцевий гумур про Мітіке — вигаданого персонажа, створеного письменником на ім’я Йон Лука Караджале. До більш сучасної румунської культури належить фільм Нижня межа неба, номінант на Оскар 2015 року.

Кожна країна має цікаві частини своєї військової історії. У румунів був свій добровольчий корпус під час Першої світової війни, який бився на боці Російської імперії. Інша сторінка — це Єкатерина Теодорою, героїня війни, що з медсестри перетворилася на борчиню.

І повертаємося до майбутнього, а енергія майбутнього — це вітер: вітрова електростанція Финтинеле-Коджалак є найбільшою в Європі, потужністю 600 MW, що більше, ніж в гідроелектростанцій.

Латвія

Деякий час Латвія пропагувала себе з гаслом «Країна, що співає», маючи на увазі традицію хорів, кульмінацією якої кожні п’ять років є фестиваль пісні і танцю.

Поїзди! Хто ж не любить потяги? У Латвії також є виробник поїздів. Rīgas Vagonbūves Rūpnīca (RVR) багато років був найбільшим виробником електро- та дизельних поїздів у колишньому Радянському Союзі. Зі спадом важкої промисловості на підйом вийшло виробництво електроніки, а однією з історій успіху останнього часу є мережеві роутери MikroTik.

Також у Латвії давні баскетбольні традиції, ця країна виграла перший чемпіонат Європи у 1935 році. За радянських часів латвійські гравці постійно були у збірній СРСР. Яніс Круміньш виграв три європейські золоті та три олімпійські срібні медалі, але навіть його затьмарила Уляна Семенова, яка здобула два олімпійські золота, три світові золота і десять європейських золотих медалей. Лише бойкот Олімпіади 1984 року завадив їй здобути ще більше медалей, а ще вона не програла жодної офіційної міжнародної гри. На додачу, зараз Уляна керує благодійним фондом, який підтримує олімпійських ветеранів.

Косово

Косово проголосило незалежність у 2008 і з цієї статті вам треба почати, якщо ви хочете краще зрозуміти його поточні проблеми. Стаття занадто довга? Перекусіть чимось з кухні Косова.

Шукаєте більше тем? Зупиніться на прекрасних краєвидах каньйону Білого Дрина і поки ви там, напишіть також і про саму річку.

Всього трьох років після проголошення незалежності вистачило, щоб президентом стала жінка — It took just three years from the independence declaration for a woman to become a president — Атіфете Ях’яґа зайняла посаду у 2011 й обіймала її п’ять років.

Цікавого вам читання і писання упродовж тижня №8 на конкурсі CEE Spring!

Позначки:, , , ,

Comments are closed.