Wikimedia CEE Spring article contest

CEE Spring + #100wikidays = ♡

Народжені у Центрально-Східній Європі наприкінці 2014 року, конкурс статей CEE Spring та персональний виклик 100wikidays ідуть у різних напрямках, але — інколи їхні дороги перетинаються. Прочитайте історії декілької «жертв» #100wikidays, які також брали участь у CEE Spring. А також про новий сестринський виклик «CEE Women», відкритий для всіх мовних версій Вікіпедії у нашому регіоні і поза ним.

Творці CEE Spring отримали своє натхнення на конференції Wikimedia CEE Meeting у Києві наприкінці 2014 року, а конкурс став одним з найбільших конкурсів статей у вікісвіті, колективним зусилля вікімедійців з регіону Центральної та Східної Європи з поширення вільних знань задля спільного визнання та розуміння. Конкурс придумала група волонтерів, належати до якої для мене щастя і привілей, і вже три роки він переслідує свої цілі звести разом волонтерів і збільшити кількість і якість доступних вільних знань про регіон ЦСЄ як в його межах, так і для всього світу. 

У той же час мені прийшла в голову ідея #100wikidays. Спочатку це був особисто мій виклик написати 100 статей за 100 днів підряд; так я хотіла покращити свою низьку тоді вікіактивність і нагадати собі те щире задоволення, яке приносить додавання енциклопедичних матеріалів. Що почалося як персональний тест на витривалість, зацікавило, однак, інших редакторів з нашого регіону і взагалі світу, і виросло у виклик для них теж. І багато-хто його прийняв 🙂

Можливо через те, що обидва проекти з’явилися у той же час і в тому ж місці, і обидва вимагали багато натхнення й уваги, спільноти #100wikidays та CEE Spring почали зростати разом, взаємно збагачуючи (або, якщо хочете, інфікуючи) одна одну ентузіазмом та ідеями для нових статей.

У 2015 році Тоні з Македонії став одним з «жертв» #100wikidays (так, ми називаємо одне одного «жертвами»!), хто також брав участь у CEE Spring. Тоні пригадує, як він написав кілька статей на конкурс і це дало йому ідеї для виклику, коли йому їх бракувало. Одною з них стала стаття про латвійський лікер «Ризький чорний бальзам», тепер доступна македонською, на яку надихнув інша «жертва» виклику, Мартіньш з Латвії.

Сам же Мартіньш належить до тих, хто поєднав два заняття цілком успішно. Його прогрес у конкурсі і виклику у 2015 році складається зі статей про країни мало не всього регіону ЦСЄ: Словенія, Литва, Естонія, Сербія, Боснія та Герцоговина, Румунія, Росія, Чехія, Україна, Болгарія, Греція — це якщо згадати «декілька».

Для Ати з України поєднання конкурсу і персонального виклику було як «два зайці одним пострілом». Вона говорить, що уже почала виклик і написала кілька статей про концерти для віолончелі, коли почався CEE Spring, і стало набагато легше знаходити різноманітні теми для своїх статей.

Численні локальні списки статей, створені волонтерами для потреб CEE Spring — це лише один зі способів, якими конкурс допомагає учасникам #100wikidays з тестуванням їхньої впертості і вміння не спати. У списках підібрані значущі предмети для статей у 10-х категоріях і разом вони утворюють широке поле ідей від культури до транспорту і від природи до економіки. 

Коли я запитала її про теми, які найбільш запам’яталися, перша відповідь Ати була про статтю Діана Абгар — це либонь одна з найбільших зірок і #100wikidays, і CEE Spring. Пані Абгар була першою вірменською дипломаткою і, вірогідно, першою жінкою, що будь-коли була призначана на дипломатичну посаду. Стаття про неї стала вірусною в обох вікіспільнотах і зараз має 19 мовних версій, хоча до березня 2015 мала лише 4. Інша стаття, яку пригадує Ата — стаття про Ельбасанську фортецю в Албанії, за яку вона отримала особисту подяку від вікіпедистки з того самого міста, де фортеця розташована.

На відміну від Ати, для Марека все сталося геть навпаки. У 2016 році він тільки почав писати стаття для CEE Spring, коли зрозумів, що на цій основі він зможе пройти і #100wikidays теж. Проблема для нього полягала в тому, щоб знайти цікаві теми, які ще не були описані у польській Вікіпедії, і списки CEE Spring стали прекрасним джерелом натхнення. А ще, як ніби правил конкурсу і виклику не було достатньо, Марек вирішив обмежити себе до написання статей лише про жінок! «Я шукав біографії цікавих жінок у списках поточного тижня, а коли став “жертвою”, то вже просто мусив це завершити».

«Біографії цікавих жінок? А можеш навести приклад?» — попросила я, і Марек одразу ж вказав на свою статтю про азербайджанську журналістку-розслідувачку Хадіджу Ісмаїлову, яка, власне, стала дуже доречною, бо «буквально через кілька днів у Варшаві з’явилося велике графіті з вимогою випустити її з в’язниці».

Деякі інші люди, наприклад, Наталія з Польщі, вирішили однак зосередитися на тому, що мають, і використовувати свої паперові джерела замість того, щоб слідувати спискам CEE Spring чи темам, до яких є актуальний інтерес онлайн і в реальному життя. «Я знайшла у бібліотеці книжку про естонських письменників, тож вирішила присвятити трохи часу цій темі: естонські письменники, літературні групи тощо; напевно, це мало вплив на те, що Естонія була найпопулярнішою країною у минулому конкурсі CEE Spring» — говорить Наталія, маючи на увазі не лише статистику, а й популярний жарт у середовищі вікіпедистів ЦСЄ: «якщо не знаєш, про що писати, пиши про естонців» 🙂

Інша ветеранка #100wikidays, Арміне з Вірменії уже двічі повністю завершила виклик, коли її третій «забіг» у вірменських Вікіцитатах співпав з CEE Spring 2016. Її підхід полягав у написанні біографій письменників регіону в рамках конкурсу, і додатково створенні відповідних сторінок у Вікіцитатах в рамках виклику. Цього року CEE Spring співпадає з шостим викликом #100wikidays для Арміне, і вона працює над статтям, пов’язаними з GLAM: музеї, галереї тощо. Знову вона поєднує дві справи, уже написавши численні статті про музеї в Росії, Болгарії, Косово, Хорватії…

І це зрозуміло. В той час, як виклик дає вам часові рамки, конкурс дає тематичний напрямок, в якому писати статті, й обидва чудово пасують і доповнюють один одного. І числа підтверджують це спостереження. З усіх 220+ «жертв», які розпочали виклик на цей момент, 36% є редакторами з Центральної та Східної Європи, вони працюють над викликом у 20 з 55 залучених мовних версій Вікіпедії. І навіть більшим є відсоток людей з ЦСЄ серед тих, хто вже завершив виклик: це майже 45% від усіх, «хто вижив» глобально 🙂

То яка ж наступна точка перетину CEE Spring та #100wikidays?

Намагаючись заохотити глобальну спільноту дізнатися більше про Центральну та Східну Європу і писати про неї статті, з 20 квітня по 30 травня триває сестринський виклик: CEE Women challenge. Цього разу будуть символічні, але й суперкласні призи! Будь-який дописувач, який створить 10 нових статей про значущих жінок з регіону ЦСЄ будь-якою зручною їм мовою, отримає листівку з Болгарії. Більше того, вона буде надіслана з першою болгарською вікіпедійною поштовою маркою, для якої використано одну зі світлин-переможців конкурсу Wiki Loves Earth 2016 у Болгарії.

Хіба вам не хочеться почати писати про жінок з ЦСЄ прямов же?! 😀

Позначки:,

Comments are closed.